Megvan a hetedik magyar aranyérem!

Létrehozva: 2012. augusztus 9. 10:56
Kozák Danuta fantasztikus futamot ment, úgy hajrázott, hogy az utolsó 100 méteren legyűrte ukrán riválisát, és simán megnyerte a K1-500 döntőjét! Megszerezte a magyar csapat hetedik aranyérmét Londonban. A nap ezüstösen indult, a magyar férfi kajaknégyes rossz rajt után második lett 1000 méteren, majd az utolsó futamban a Janics-Kovács magyar kajak kettős lemaradt az aranyról, nem bírtak a remek napot kifogó németekkel.

K-1 500 női. Az ötszörös világ- és hétszeres Európa-bajnok, 25 éves mKozák Danuta kedden az elő- és a középfutamban is meggyőző győzelmet aratott, s azzal a tudattal készülődhetett a fináléra, hogy szerdán megszerezte pályafutása első ötkarikás győzelmét a négyes tagjaként.

A Domino Honvéd kajakosa tavaly, a szegedi világbajnokságon és az idén júniusi, zágrábi Eb-n is ezüstérmet nyert ebben a számban, s a nyolcas döntőben a címvédő ukrán Inna Oszipenko-Radomska, a 2000-es bajnok olasz Josefa Idem, a finn Anne Rikala, a dán Henriette Hansen, a dél-afrikai Bridgitte Hartley, a svéd Sofia Paldanius és Simon Miklós tanítványa, a hazai közönség előtt szereplő Rachel Cawthorn volt a riválisa.

A bemutatásnál óriási ováció fogadta Kozákot, a közönség magyar része mindent lekövetett azért, hogy hazai pályán érezhesse magát. A rajtja átlagosan sikerült a magyar versenyzőnek, aztán nagyon "lábra kapott", s a kiválóan startoló Oszipenko-Radomska nyomába eredt. Az ukrán nagyon bekezdett, féltávnál tisztán vezetett, Kozákot azonban ez nem zavarta, céltudatosan lapátolva haladt. Mintegy 100-150 méterrel a cél előtt aztán átvette a vezetést, maga mögött hagyott mindenkit, köztük az erejével elkészülő címvédőt is, és a tomboló publikumtól éltetve, csaknem egy hajóhossz előnnyel érkezett a célba.

Csipes Ferenc tanítványa Kőbán Rita 1996-os és Janics Natasa 2004-es sikerét követően szerzett ebben a számban olimpiai aranyérmet Magyarországnak.

2012-ES NYÁRI OLIMPIA, LONDON
NŐI K-1 500 M, DÖNTŐ:
1. Kozák Danuta (Magyarország) 1:51.456 perc - OLIMPIAI BAJNOK
2. Inna Oszipenko-Radomska (Ukrajna) 1:52.685
3. Bridgitte Hartley (Dél-afrikai Köztársaság) 1:52.923
...

K-2 500 női. Az Athénban és Pekingben is bajnok, friss Eb-győztes Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa kajakos duó kedden, az előfutamban győzött, majd az egy órával később rendezett középfutamban néhány centivel, hét századmásodperccel a németek egysége, Franziska Weber és Tina Dietze mögött ért célba.

Kovács szerdán a négyes tagjaként megszerezte pályafutása harmadik ötkarikás aranyát, így mindketten negyedik olimpiai elsőségükért szálltak harcba. Ráadásul sportágtörténeti tettre is készültek, a játékok történetében ugyanis még egyetlen páros vagy négyes egység sem tudott triplázni, azaz egymást követő három olimpián nyerni ugyanabban az összeállításban.

A Domino Honvéd 31-szeres és a Démász-Szeged 18-szoros világbajnoka közepesen kezdett, a legjobban a németek lőttek ki a rajtból. Féltávhoz érkezve német, magyar, lengyel volt a sorrend, majd a hajrához érve Kovácsék megpróbáltak felzárkózni a vezető egységhez.

Néhány pillanatig úgy tűnt, ez sikerül is, de Weberék megindították a hajrát, és ismét elléptek a magyaroktól. Janicsék az utolsó métereken már az ezüstért harcoltak a lengyelekkel, a második hely aztán tisztán meglett. A magyar kajak-kenu válogatott a 200 méteres számok előtt három arany- és két ezüstéremmel áll a londoni olimpián.

kajak-kenu

K-4 1000 férfi. A hangulatra a szerdai naphoz hasonlóan csütörtökön sem lehetett panasz a brit fővárostól 40 km-re nyugatra fekvő Eton Dorney központban, a 30 ezres lelátó most is megtelt, s a nézők szikrázó napsütésben szurkolhattak kedvenceiknek. A tribünökön több piros-fehér-zöld zászló is feltűnt, és csakúgy, mint az első finálés napon, ezúttal is három egységnek szoríthattak a magyarok.

Elsőként közülük az ötödször olimpiai szereplő, háromszoros bajnok Kammerer Zoltán vezette Kammerer, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel alkotta férfi kajaknégyes mutatkozott be. A Fábiánné Rozsnyói Katalin által felkészített hajó kedden egy előfutam-győzelemmel tette le a névjegyét, s ezzel megspórolva a középfutamot egyből a nyolcas döntőbe került. Storcz Botond szövetségi kapitány - aki korábban Kammererrel együtt nyerte mindhárom ötkarikás aranyát - szerdán azt mondta a hivatalosan a pontszerzést megcélzó egységről, hogy meglepetést okozhat.

A csütörtöki verseny nem kezdődött túl jól Kammererék számára, hibás rajtjuk miatt ugyanis visszalőtték a startot. Másodszorra aztán eljött a mezőny, a magyarok érthetően ezúttal kissé óvatosabban kezdtek, de 250 méternél, majd 500-nál is a második helyen haladtak az ausztrálok mögött és a szlovákok előtt. Ez a három egység kivált a mezőnyből, de a hajrához érkezve besűrűsödött a mezőny, öt-hat hajó is bejelentkezett a dobogós pozíciókért. A tavaly, Szegeden vb-ezüstérmes ausztrálok tartották vezető helyüket, a magyarok pedig óriásit küzdve másodikként haladtak át a célvonalon. A harmadik helyet a csehek szerezték meg.

Kammerer Zoltán a 2000-es és 2004-es arany után harmadik ötkarikás érmét gyűjtötte be ebben a számban, társai újoncként állhatnak dobogóra. "Nagyon összpontosítottunk, és talán emiatt volt rossz a rajtunk, bizony belehúztam, és kiugrottunk - nyilatkozta  Kammerer. - Próbáltuk tartani az iramot az ausztrálokkal, de ők most nagyon jók voltak. Maximálisan mentünk, most ez erre volt elég. De nagyon örülünk a második helynek is. Abszolút nem érzem, hogy kiörögednék, Kökény Roland is jó példa, hogy van bennünk erő."

FÉRFI K-4 1000 M:
1.  Ausztrália (Tate Smith, Dave Smith, Murray Stewart, Jacob Clear) 2:55.085 perc - OLIMPIAI BAJNOK
2. Magyarország (Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel) 2:55.699